2018 – Rok Harcerstwa

20 grudnia 2017 roku Komisja Ustawodawcza pozytywnie rozpatrzyła wniosek o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Harcerstwa. Czym 2018 zasłużył sobie na to miano? Jak mówi hm. Anna Nowosad, naczelniczka ZHP „Ten rok to dwie bardzo ważne rocznice – 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości”.
W 1910 roku, na wzór brytyjskiego skautingu, utworzonego przez Roberta Baden Powella, Andrzej Małkowski na ziemiach Polskich zaczął tworzyć harcerstwo, które od lat kształtuje młode pokolenie, krzepiąc w nim wartości patriotyczne, ucząc podstaw moralności i miłości do drugiego człowieka. W 1918 roku odbył się zjazd, na którym postanowiono połączyć jednostki harcerskie rozproszone po całym terenie okupowanej Rzeczpospolitej, tworząc Związek Harcerstwa Polskiego. Właśnie od tego wydarzenia, dziś mija równe 100 lat. W tym czasie historia naszego kraju pozostawiła krwawe plamy na sercach harcerzy i harcerek walczących o niepodległość Polski. Jak mówi treść uchwały: „Przywołujemy dziś pamięć o wspaniałych obrońcach Lwowa – Orlętach i harcerskich szeregach walczących z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Przywołujemy Szare Szeregi, Pogotowie Harcerek i Hufce Polskie – walczące z niemieckim okupantem. Przywołujemy walczących w konspiracji z władzą komunistyczną i sowieckim okupantem w latach 1944–1956 oraz w latach późniejszych: Harcerstwo Niepokorne, w tym Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, Ruch Harcerski i Ruch Harcerski Rzeczypospolitej”. Harcerze bez wątpienia znacznie przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego wydarzenia w tym roku również mija okrągły wiek.
Te dwie ważne rocznice będą pretekstem do organizacji licznych wydarzeń o charakterze patriotycznym na terenie całego kraju. Ponad 15 tysięcy osób weźmie udział w sierpniowym Zlocie ZHP Gdańsk 2018, na którym przez 11 dni harcerze z całego kraju będą mogli obchodzić tak ważny jubileusz, kształcąc się i na nowo odkrywając radość z bycia harcerzem.
Uczynienie roku 2018 rokiem harcerstwa dla wszystkich osób z nim powiązanych jest ogromnym wyróżnieniem i powodem do dumy. Senat Rzeczpospolitej Polskiej wyraził uznanie dla działalności polskiego harcerstwa oraz nowych pokoleń podejmujących się kształtowania młodzieży. Uchwała ustanawiająca 2018 rokiem harcerstwa, dała mu duży rozgłos, szerząc historię tworzoną przez ostatnie 100 lat.
W naszej szkole również działa harcerstwo. Miałam okazję porozmawiać z dh. Julią Nowacką – przełożoną, prowadzącą zastęp w 279 WDH-ek „Krąg” im. Marii „Majki” Krassowskiej. Zastęp o nazwie „Łuna” spotyka się co tydzień we wtorkowe popołudnia. Jak mówi Julia, na każdej zbiórce, 5 i 6-klasistki uczą się m. in. pracy zespołowej. Spotkania są dla nich również czasem odpoczynku, poznania siebie i nawiązania nowych przyjaźni. Jak dołączyć do harcerstwa? Otóż nie ma nic prostszego. We wrześniu każdego roku organizowane są nabory, podczas których tworzą się zastępy w składzie 5-klasistek. Jeśli jesteś starszy wystarczy, że skontaktujesz się z drużynową poprzez stronę internetową drużyny, lub jej fanpage’a. Na Drewnianej działa również męska jednostka – 279 WDH-y „Brzask”, do której można dołączyć w podobny sposób. Poza własnymi zbiórkami harcerze obecni są w naszej szkole podczas ważnych uroczystości, pomagają na świetlicy, organizując zajęcia dla dzieci czy stawiając własne stoiska na dniach otwartych i festynach. „Jestem bardzo zadowolona z działania mojej drużyny i zastępu w tej szkole, mam nadzieję, że moja praca tutaj nie zakończy się szybko” – podsumowała Julia.

Blanka Skwarczek 2a

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.